Maria Biernat

Szanowni Państwo,

nazywam się Maria Biernat, jestem założycielką i dyrektorem Szkoły z pasją.

Edukacja dzieci i młodzieży jest moim zawodem i pasją od 1981 roku. Swoją  przygodę ze szkołą i nauczaniem rozpoczęłam jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej nr 32 na Pogodnie. Od roku 1990 pełniłam funkcję wicedyrektora tej szkoły,  angażując się w jej przemianę w jedną z najlepszych publicznych szkół podstawowych w Szczecinie.

W latach 1995 - 1997 byłam dyrektorem Integracyjnej Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Nasza Szkoła”. I tu po raz pierwszy spotkałam się z problemami dzieci niepełnosprawnych; wówczas z gronem nauczycieli zaczęliśmy tworzyć i wdrażać system funkcjonowania dziecka ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi w szkole integracyjnej.

W roku 1999 decyzją władz miasta Szkoła Podstawowa nr 32 w wyniku reformy oświaty stała się szkołą sześcioklasową - wtedy do niej wróciłam i zostałam jej dyrektorem. Szkoła miała wygasnąć w ciągu 5 lat, w jej miejsce powstawało Gimnazjum 10. Pełniąc funkcję dyrektora szkoły podstawowej,  jednocześnie tworzyłam koncepcję nowej formy edukacyjnej jaką stało się gimnazjum.  Z założenia, jakie sobie postawiliśmy, Gimnazjum nr 10 miało być szkołą przyjazną młodzieży, świadczącą dobrą edukację i wychowanie. Miała to być szkoła marzeń -  i taką stworzyliśmy. Do roku 2006 pełniłam tu funkcję wicedyrektora.

Kolejnym wyzwaniem, z jakim przyszło mi się zmierzyć już jako dyrektorowi, był Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie -  i jego zmiana w dobrą szkołę sportową. W myśl mojej koncepcji szkoła została przekształcona w Centrum Kształcenia Sportowego: centrum nauki i sportu dla uczniów łączących naukę z pasją sportową.

Z oświatą niepubliczną ponownie związałam się od roku 2009. Wówczas stworzyłam „Tęczową Krainę” Niepubliczne Przedszkole w Szczecinie, którym, w myśl mojej koncepcji,  zarządzałam przez 4 lata. W tym miejscu, realizując swoje pasje menedżerskie, opracowałam system funkcjonowania dziecka niepełnosprawnego w przedszkolu ogólnodostępnym. Realizuję go nadal w nowym miejscu, jakim jest  "Tęczowe Przedszkole" którego jestem właścicielką. Moi podopieczni rosną razem
z moim przedszkolem i teraz czas na to, aby stworzyć między innymi  dla nich nowe miejsce dalszej edukacji – „Szkołę z pasją”. Każde dziecko znajdzie tu przyjazną atmosferę do nauki, do rozwijania swoich zainteresowań, uzdolnień i pasji  - na miarę własnych możliwości.

• "Szkoła z Pasją" Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi
    ul. Traugutta 143